Joga blog Czym jest joga dla kręgosłupa?

Czym jest joga dla kręgosłupa?Czym jest joga dla kręgosłupa?

 

W naszym studio za dwa tygodnie startuje sześciotygodniowy kurs jogi dla kręgosłupa a w marcu organizujemy z Kingą warsztaty jogi dla kręgosłupa, a zatem jest to doskonały pretekst, aby wyjaśnić Wam, czym takie zajęcia różnią się od klasycznych zajęć jogi.

 

Oczywiście każde zajęcia jogi mogą być fantastyczne dla naszych pleców. Natomiast na zajęciach jogi dla kręgosłupa w naszym studio bardziej skupiamy się na kilku aspektach.

 

Stan zdrowia uczestników

Mimo tego, że joga nie jest fizjoterapią i powinna być traktowana jako zajęcia profilaktyczne, to oczywiście na takie lekcje przychodzą zazwyczaj osoby, którym kręgosłupy już dokuczają.

 

Dlatego też nauczyciel próbuje być jeszcze bardziej empatyczny, uważny i ostrożny. Ma bardzo indywidualne podejście. Sądzę, że tego typu zajęcia powinny być prowadzone w kameralnej grupie, aby trener/ nauczyciel miał czas zapytać uczestników o odczucia w danych pozycjach i pilnować poprawności ich wykonywania.

Moim zdaniem grupa licząca 12 -15 osób, to nie jest kameralna grupa 😛 . U nas w studio takie zajęcia prowadzone są w grupach 4-5 osobowych.

 

Dobór asan

Podczas takich zajęć nauczyciel dobiera ćwiczenia, które skupiają się na różnych ruchach kręgosłupa i wzmacniają mięśnie głębokie brzucha i grzbietu. Bardziej niż na technikach oddechowych skupia się na prawidłowym wzorcu oddechowym. Proponuje też mniej zaawansowane i skomplikowane asany, bo celem lekcji raczej nie jest spektakularne zaplecenie się w precelka ;). I co najważniejsze modyfikuje ćwiczenie, jeśli nie jest ono odpowiednie dla uczestnika zajęć.

 

Wskazówki

W trakcie zajęć nauczyciel podpowiada również, które z ćwiczeń można zrobić podczas pracy przy biurku i przy komputerze oraz daje wskazówki, co robić w ciągu dnia, aby kręgosłup mniej dokuczał. Nawet drobne zmiany w naszym codziennym życiu mogą  dużo zmienić w naszym fizycznym samopoczuciu.

 

Czerpanie z innych form prozdrowotnych

Jak już wiemy celem jogi dla kręgosłupa nie jest zrobienie szpagatu, oddanie się głębokiemu relaksowi, czy udoskonalanie technik oddechowych. Tutaj skupiamy się bardziej na fizycznym aspekcie jogi. Naturalnie, relaks i  oddech, a nawet filozoficzne podejście jogi również może pomóc w dbaniu o nasze zdrowie, bo psychika  wpływa na naszą fizyczność. Natomiast uważam, że doskonale jest rozpocząć przygodę z jogą właśnie od asan. Ciężko jest przecież skupić się na medytacji, kiedy bolą Cię plecy 😛

Dlatego też podczas lekcji jogi dla kręgosłupa wplatamy także ćwiczenia z innych form zajęć prozdrowotnych, np. z pilatesu, treningu mięśni dna miednicy, czy mobility.

 

 

Pamiętam, jak kilkanaście lat temu, kiedy po raz pierwszy spojrzałam na grafik szkoły jogi złapałam się za głowę, bo nie mogłam rozszyfrować tych wszystkich stylów i rodzajów jogi. Obecnie wachlarz zajęć do wyboru jest jeszcze większy, a zatem mam nadzieję, że nieco przybliżyłam Wam tę formę zajęć 🙂

Gracja

Tagi: , , , , , , , , , , , ,