Joga blog Dlaczego bolą mnie plecy? część 2

Dlaczego bolą mnie plecy? część 2W poprzednim artykule omówiliśmy 3 możliwe przyczyny bólu kręgosłupa, dzisiaj zajmiemy się kolejnymi.

4.Brak aktywności fizycznej.

Tylko 32% Polaków podejmuje aktywność fizyczną minimum 3 razy w tygodniu. Taki sam odsetek nie podejmuje żądnej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia! Z ręką na sercu, kto z Was nie miałby czasu na 15 minutowe ćwiczenia rano lub wieczorem? Myślę że nie znalazłaby się wśród nas taka osoba. Dlatego ćwiczmy, nawet 5 minut ćwiczeń jest lepsze niż nic! Zwracajmy też uwagę na codzienne czynności, starajcie się aby w ciągu Waszego dnia pojawiło się więcej ruchu! Wejdź schodami zamiast wjechać windą, przejdź się do pracy lub sklepu zamiast jechać samochodem. Wyciągnij z piwnicy rower i niech stanie się Twoim najczęstszym środkiem komunikacji. Ruszajmy się!

5.Słabe mięśnie głębokie brzucha, pleców i mięśnie dna miednicy.

Jest to spowodowane brakiem aktywności fizycznej oraz nieprawidłowymi nawykami. Nasze mięśnie utrzymują kręgosłup i stawy w odpowiedniej pozycji i w zdrowiu. Jeżeli mięśnie są słabe, to prędzej lub później zacznie nas boleć kręgosłup. Jednak najważniejsze dla naszego kręgosłupa nie jest wzmacnianie mięśni zewnętrznych, ale mięśni głębokich. Dlatego zamieniamy hantle na deskę, a brzuszki na trening mięśni dna miednicy! Panowie również!

6.Ciąża

W czasie ciąży zmienia nam się środek ciężkości w ciele, brzuszek rośnie i nasza postawa zmienia się. Mięśnie dna miednicy ze względu na duże obciążenie zostają osłabione (kto zapoznał się z nietrzymaniem moczu w czasie lub po ciąży wie o czym mówimy). Dlatego w czasie ciąży trzeba ćwiczyć, aby wzmacniać te mięśnie (oczywiście jeżeli Wasz lekarz nie ma żadnych zastrzeżeń)! Wybierzcie instruktora lub fizjoterapeutę, który pracuje z kobietami ciężarnymi i nie bójcie się ćwiczeń.

7.Uprawianie pewnych rodzajów sportów.

Niestety nie każdy sport to zdrowie! I każdy sport w nadmiarze będzie nam szkodził. Gra w tenisa powoduje jednostronne obciążenia, bieganie nie sprzyja naszym kolanom a zajęcia na trampolinach osłabiają mięśnie dna miednicy. Czy to oznacza, że macie całkowicie zrezygnować z ulubionego tenisa? Niekoniecznie, jednak niech nie będzie to Wasza podstawowa aktywność fizyczna i miejcie na uwadze, że nie jest to aktywność fizyczna, która sprzyja Waszemu kręgosłupowi.

8.Stres.

Wszechobecny, odpowiadający za wiele złego w naszym organizmie. Najłatwiej byłoby powiedzieć nie stresuj się, ale tego oczywiście nie da się zrobić. Dlatego ważniejsze jest to, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem. Znajdźcie taki sposób, który będzie Wam odpowiadał. Może będzie to wygadanie się przyjacielowi, pójście na zajęcia jogi albo długi spacer w samotności. A może wolicie się wykrzyczeć lub spocić jeżdżąc na rowerze? Wspaniale, wybierz to co jest dla Ciebie najlepsze i staraj się zawsze znaleźć czas na odreagowanie codziennego stresu.

Kinga

Bibliografia:

Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K., Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie, Pomeranian J Life Sci, 2017;63(3):41-47

Aktywność sportowa Polaków, Raport z badania TNS Polska Wrzesień 2015

E. Teyras, F. Srour, Mocne plecy. Jak ustawić się na całe życie

A. Kołcz-Trzęsicka, A. Żurowska, P. Józefowski, M. Paprocka-Borowicz, 5 minut dla kręgosłupa

Tagi: , ,