Joga blog Dlaczego bolą mnie plecy?

Dlaczego bolą mnie plecy?Kto z nas nigdy nie zadał sobie tego pytania? Statystyki pokazują, że nawet 80% Polaków skarży się na bóle kręgosłupa. Często szukamy sposobu w jaki sobie z tym bólem poradzić, udajemy się do lekarzy, fizjoterapeutów, na zajęcia zdrowego kręgosłupa czy pilatesu, jednak czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś nad przyczyną swojego bólu? A może właśnie od tego powinniśmy zacząć? Od znalezienia i jeśli to możliwe wyeliminowania przyczyny bólu, a nie od niwelowania jego skutków.

Przyczyn bólu kręgosłupa może być oczywiście wiele, jednak postaram się dzisiaj omówić dla Was najważniejsze z nich. Artykuł wyszedł bardzo długi, dlatego aby Was nie zanudzić podzieliłam go na dwie części, kolejna pojawi się na blogu za kilka dni. Miłego czytania!

1.Siedzący tryb życia.

Jest to pierwsza i jednocześnie jedna z ważniejszych przyczyn bólu kręgosłupa. Nasze ciało stworzone zostało do ruchu, długotrwałe trwanie w jednej pozycji nam nie służy. Szczególnie jeśli jest to pozycja siedząca, w dodatku nieprawidłowa. Aktualnie duża część z Was pracuje przy biurku, przez co najmniej 8 godzin. Dodatkowo do pracy dojeżdżamy samochodem lub autobusem, w którym oczywiście siedzimy (chyba że zabrakło dla nas miejsca 😉 . W domu siadamy do obiadu, a następnie odpoczywamy siedząc i czytając książkę lub oglądając ulubiony serial. Przez większość swojego dnia siedzimy. Postaraj się to zmienić!

2.Nadwaga.

Zapewne bardziej kojarzy nam się, że przez nadwagę obciążamy nasze kolana. Jednak w takim samym stopniu obciążamy również nasz kręgosłup. Każdy dodatkowy kilogram oznacza dodatkowe obciążenie dla naszego kręgosłupa, który zużywa się szybciej niż u osoby z prawidłową masą ciała. Dlatego zadbaj o swoją wagę!

3.Niewłaściwe nawyki w czynnościach życia codziennego.

Chodzisz raz lub kilka razy w tygodniu na zajęcia pilatesu lub jogi? Fantastycznie, wzmocnisz swoje mięśnie głębokie, nauczysz się prawidłowej postawy ciała. Jednak czy wykorzystujesz te umiejętności w ciągu dnia? Czy siedząc masz wyprostowane plecy? Czy kiedy stoisz Twoje plecy są ustawione odpowiednio? Czy kiedy podnosisz swoje dziecko, napinasz mięśnie brzucha? Czy w trakcie kaszlenia, napinasz mięśnie dna miednicy? Wykorzystujmy to, czego się nauczyliśmy na zajęciach, w trakcie codziennych czynności, gdyż to one są podstawą naszego dnia. Godzina siedzenia z prostymi plecami podczas ćwiczeń, nie zniweluje nieodpowiedniej postawy przez resztę dnia. Codzienne nawyki są najważniejsze!

Kinga

 

Bibliografia:

Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K., Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie, Pomeranian J Life Sci, 2017;63(3):41-47

Aktywność sportowa Polaków, Raport z badania TNS Polska Wrzesień 2015

E. Teyras, F. Srour, Mocne plecy. Jak ustawić się na całe życie

A. Kołcz-Trzęsicka, A. Żurowska, P. Józefowski, M. Paprocka-Borowicz, 5 minut dla kręgosłupa

https://www.gracjana.pl/

Tagi: